Wegańskie placuszki na 3 sposoby

 

Dieta roślinna szczyci się bogactwem warzyw i owoców na talerzu, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, na co aktualnie mamy ochotę. Pokaźna wieżyczka placuszków w stylu amerykańskim, czyli bogato skropionych syropem klonowym, a może warzywnych na ostro lub słono, z dipami bądź surówką? Nic prostszego!

 

Placuszki, czy też inaczej pancakes, są jednym z dań, które nie wymagają wielkiej wiedzy kulinarnej, a jednocześnie obfitują w możliwości - składniki zazwyczaj czekają w kuchennych szafkach na okazję, by zamienić się w coś pysznego. Taki posiłek jest w pewien sposób odświętny, zdecydowanie sycący i rozjaśniający każdy ponury dzień, szczególnie jesienią i zimą. 

Zainspiruj się tymi propozycjami na placuszki w trzech odsłonach.

 

Klasycznie, czyli na słodko

 

Przygotowując ciasto, jajko zazwyczaj wystarczy zastąpić zmiksowanym na papkę bananem bądź łyżką mąki ziemniaczanej i dalej już bazować na podstawowym przepisie na placuszki, czyli mące tortowej (którą można zastąpić na inne, choć proporcje nie będą wówczas tak oczywiste), proszku do pieczenia (lub sodzie oczyszczonej i occie), oleju, mleku bądź wodzie i słodzidle (dojrzały banan może okazać się wystarczający). Jako dodatki do wersji na słodko doskonale sprawdzą się: syrop klonowy/płynny miód, świeże owoce, orzechy, pokruszona czekolada, sorbet/wegańskie lody czy roślinne jogurty.

 

 

Wytrawnie, w wersji obiadowej

 

Placuszki na słono to świetny pomysł na obiad lub lunch. Zazwyczaj składają się z klasycznego ciasta z dodatkiem dużej ilości startego warzywa takiego jak cukinia, marchewka, burak lub ziemniak (czyli ulubione placki ziemniaczane). Można również szaleć z pietruszką, porem, przyprawami i dodatkami, które nadadzą ostrości (pieprz, pieprz cayenne), smaku umami (sos sojowy), posmaku serowego (nieaktywne płatki drożdżowe), jajecznego (czarna sól Kala Namak) czy ziołowego (bazylia, tymianek, rozmaryn, zioła prowansalskie). Takie placuszki można podawać z sałatką, surówką i roślinnym twarożkiem.

 

A jak inaczej?

 

Oto podpowiedzi i dodatki na mniej popularne, choć wciąż przepyszne i kreatywne przepisy na wegańskie placuszki:

 

  • Na bazie jogurtu/serka roślinnego - dodany do ciasta przed pieczeniem czyni pancakes puszystymi i bardziej sycącymi.
  • Z kawałkami owoców, orzechów, czekolady - do przepisu na klasyczne ciasto należy pod koniec dodać wybrane dodatki i wymieszać łyżką. Możliwe, że przepis będzie wymagał nieco więcej spulchniaczy (proszku do pieczenia lub sody i octu) ze względu na ciężar masy.
  • Z wymyślnym sosem - który wzbogaci smak placuszków. Może to być toffi, czekoladowy, owocowy, a w przypadku wersji na słono - pomidorowy czy grzybowy. Opcji jest mnóstwo, a największym ograniczeniem jest wyobraźnia.
  • Z mąkami bezglutenowymi - zazwyczaj eksperymenty z mąkami bezglutenowymi lub razowymi wymagają cierpliwości, a nierzadko kosztują wiele prób i błędów. Na szczęście pozytywne efekty są tego warte, więc zachęcamy do poszukiwań na własną rękę lub łatwiej i szybciej - szukania gotowych przepisów w internecie i wegańskich książkach kulinarnych (na przykład tych!). 
  • Z kakao zamiast mąki - w tym przypadku łyżkę lub dwie mąki można zastąpić kakao lub karobem.
  • Z aromatami i ekstraktami - waniliowy, cytrusowy, migdałowy i inne. Posiłkując się nimi, dobrze pamiętać o użyciu niewielkiej ilości i tylko tych o dobrym składzie.
  • Przyprawy to podstawa! Od tych korzennych, po paprykę wędzoną i curry. Warto próbować, aby znaleźć swoje ulubione połączenie.
  • Aquafaba - ubita i dodana do ciasta przed smażeniem, zachowuje się jak piana z białek, czyli zwiększa objętość surowej masy i sprawia, że placuszki są niezwykle puszyste i lekkie.
  • Z dodatkiem bitej śmietany - wymieszana lub ubita na gładką masę stała część mleczka kokosowego z puszki sprawdzi się w tej roli znakomicie. Jeśli nie jest dość słodka, można dodać do niej cukier, miód lub ulubione słodzidło. 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org